• 0212 661 53 53 9.Kısım Atrium Çarşısı No:146 Ataköy,Bakırköy,İstanbul
Gelişmiş Arama
Gelişmiş Arama
Daha Fazla Arama Detayı
bulunanar 0 sonuçlar
Arama sonuçlarınız

Amazon.com Artık Türkiye’de

Gönderen bayraktar üzerinde 4 Mart 2016
| 0

Mart ayı sonunda büyük bir lansmanla Türkiye’ye girmeye hazırlanan Amazon’un pazarın altında bir komisyon oranıyla (yüzde 10 gibi  ) satışlara başlayacağı öğrenildi. Toptancı ve satıcılara “hazır olun” mesajı veren Amazon’un Mart ayı sonu itibarıyla Türkiye’de test satışlarına başlayacağı belirtildi. E-ticaretten perakende sektörüne kadar tüm alanlarda kartlar yeniden karılacak gibi gözüküyor…eBay’in Gittigidiyor’un satın almasının ardından Amazon’un da Türkiye’ye yönelik bir hamle yapması bekleniyordu. Geçtiğimiz yıl bu yönde ilk adımını atan Amazon şirket kurduğunu ilan etmişti. Lüksemburg merkezli Amazon Europe Core Sari’ye bağlı olarak faaliyet gösteren Amazon Turkey Services’in hiç beklemeden Türkiye’de toptancı ve satıcılarla irtibata geçtiği öğrenildi. Türkiye ekibiyle komisyon oranlarından ürün yelpazesine kadar pazar araştırması yapan firma, büyük tedarikçilerle de bir araya gelerek beklentilerini dinledi. Amazon’un en çok sorduğu soru ise “ne kadar komisyon ödüyorsunuz” oldu. Komisyon oranlarının ortalama yüzde 15’lerde olduğu sektöre Amazon’un ortalama yüzde 10 komisyon oranı ile gireceği konuşulanlar arasında. Girdiği ülkelere o ülkenin en büyük e-ticaret platformunu satın alan Amazon’un Türkiye’de de Hepsiburada’yı satın alacağı iddia edilmişti. Hepsiburada daha önce yaptığı açıklama ile iddiaları yalanlarken, gelen haberler de o yönde. Gelen haberlere göre firmanın amazon.com.tr adıyla faaliyet göstereceği belirtiliyor. Amazon’un Türkiye’deki faaliyetlerine ise mart ayı sonunda büyük bir lansmanla başlaması bekleniyor. Toptancı ve satıcılara “Mart ayı için hazırlık” olun çağrısı yapan firmanın belirli ürün kategorisinde test satışlarına başlayacağı bildirildi. Ayrıca Lüksemburg ekibinin önümüzdeki hafta Türkiye’ye gelerek büyük firmalarla görüşmeler gerçekleştireceği öğrenildi. Türkiye’deki tüm hazırlıklarının tamamlayan Amazon müşterilerinin satın aldığı ürünleri üreticiden alıp tüketiciye ulaştıracak kendi kargo şirketini kuruyor.Shipping with Amazon ismini alacak olan kargo şirketi ilk aşamada Amazon müşterilerine daha avantajlı fiyatlarla kargo seçeneği sunacak. Böylece bir alışverişte hem alışveriş komisyonundan hem de kargo ücretinden kazanç sağlayacak olan Amazon aynı zamanda rakip kargo şirketlerinin de Amazon siparişlerinden elde ettiği kazancı keserek kargo şirketlerine ağır bir darbe vurmuş olacak. Amazon’un ikinci aşamada ise kargo şirketini tüm diğer kargo işlemlerine açması bekleniyor. Böylece Shipping with Amazon, UPS veya FedEx gibi dünya çapında dev bir kargo şirketine dönüşecek. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, servetini 2017 yılında 99 milyar dolara çıkararak dünyanın en zengin kişisi unvanını Bill Gates’ten almıştı. Amazon hisseleri, tarihinde ilk defa bin 500 doları aşarken Bezos’un serveti de 124 milyar dolara ulaştı.

YAYALARA TELEFON YASAĞI
Honolulu’da ‘dalgın yaya kanunu’ olarak adlandırılan kanun ile birlikte yürürken mesajlaşmak yasaklandı. Hawaii’nin başkentindeki polis, yol boyunca bir elektronik cihaza dikkatini veren yayalara 99 dolara kadar ceza yazabilecek. Belediye Başkanı Kirk Caldwell bu kararın ‘arabalara çarpan yayaların yüksek oranı yüzünden’ alınmasının mecburi olduğunu ve kanunun ‘dikkatsiz yayaların kendilerini yaralamalarını önlemek’ hazırlandığını vurguladı. 2015 yılında Maryland Üniversitesi 2000 ve 2011 yılları arasında ABD’de yürürken telefonla ilgilenenlerin 11 binden fazla yaralanmaya yol açtığını kaydetti. ABD’deki yaya ölümleri, 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde dokuz oranında artarak 5 bin 987’e ulaştı. Hal böyle olunca da dünyanın önde gelen şehirlerinde yavaş yavaş telefonu elinden düşürmeyen ‘akıllı telefon zombileri’nin trafikte dalgın yürümeleri yasaklanıyor.

NETFLIX’TEN İDDİALI AÇIKLAMALAR
Netflix bu yıl yayın hizmetinde 700 civarında orijinal TV serisi ve film sunmayı planlıyor. CFO David Wells, Morgan Stanley Technology, Media & Telecom Konferansı sırasında yaptığı konuşmada firmanın bu yıl içerikler için 8 milyar dolar civarında bir harcama yapacağını söyledi. Bu 700 orijinal içeriğin yaklaşık olarak 80 adedi “Dark” gibi ABD dışında üretilen ürünler olacak. Netflix son zamanlarda birkaç büyük anlaşma imzaladı ve Ryan Murphy, Shonda Rhimes ve Duplass kardeşler gibi bazı büyük isimler ile ortaklık kurmayı başardı. Aynı zamanda Matt Reeves üretimi bir bilim kurgu filminin izinlerini de aldı. Bunun yanı sıra animasyon ve komedi önerileri de hızla artmaya devam ediyor. Firma geçtiğimiz ay yaptığı duyuruda halen ciddi bir büyüme gördüğünü ve geçtiğimiz çeyrekte 8.3 milyon müşteri edindiğini açıklamıştı. Dünya genelinde toplamda yaklaşık olarak 100 milyon ücretli üyeye ulaşılmış durumda.Daha fazla orijinal içeriğin eklenmesinin yanı sıra firma, pazarlamaya da daha fazla önem verecek. Firma, bu yıl yaklaşık olarak 2 milyar dolar harcamayı planlıyor ve bu da bir önceki yıla göre %50’lik bir artış anlamına geliyor…

CEPTEN İLK “ALO”NUN ÜZERİNDEN 24 YIL GEÇTİ
Türkiye’de 23 Şubat 1994’te dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i aramasıyla gerçekleşen ilk cep telefonu görüşmesinin üzerinden 24 yıl geçti. Türkiye, 1991’de araç telefonları aracılığıyla 1G teknolojisiyle tanıştı. Ülkede internet kullanımı 1993’te, cep telefonuyla görüşme, veri aktarımı ve SMS gönderimine olanak sağlayan 2G teknolojisi ise 1994’te kullanılmaya başlandı. Sesin yanında datanın da önem kazanmasıyla 2009 itibarıyla 3G’ye geçen Türkiye, 1 Nisan 2016’da mobil cihazlarda internet hızını 10 kat artıran 4,5G teknolojisine geçti. Dünyanın 2011’de kullanmaya başladığı “mobil internet eris¸im teknolojisi” olarak adlandırılan ve her yere kesintisiz iletişim sağlamak için geliştirilen 4G’de “hız” ön plana çıkarken, 4,5G ile hız ve kalitenin yanı sıra farklı hizmetler de önem kazandı.Türkiye’de internet kullanımının başlangıç tarihi olarak kabul edilen 1993’ten bugüne genişbant internet kullanımı hızla arttı. Genişbant internette abone sayısı son 5 yılda 14 milyondan 68 milyona, toplam mobil abone sayısı ise 65,3 milyondan yaklaşık 78 milyona yükseldi. 4,5G hizmetlerinin sağlıklı verilebilmesi için gerekli fiber yatırımlar yapılmaya devam edilirken, işletmecilerin toplam fiber uzunluğu 311 bin 214 kilometreye ulaştı. Böylece Türkiye’nin fiber uzunluğu, 40 bin 75 kilometre olan dünyanın çevresini yaklaşık 8 kez dolaşacak noktaya gelmiş oldu.Kurulu baz istasyonu sayısı her üç operatör ve teknoloji için 170 bini geçti. Yeni teknolojiyle mobil şebeke işletmecilerine tahsisli mevcut frekans miktarı 183 MHz’den 573 MHz’ye çıktı.4,5G’de hız, kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte veri indirmede 100-150 Mbps’ten başlayıp 375 Mpbs seviyelerine kadar çıktı. 2 gigabayt büyüklüğündeki bir video 3G’de 780 saniyede yüklenirken, 4,5G’de 54 saniyede indirilebiliyor. Yeni teknolojiyle internet üzerinden artık kesintisiz ve daha hızlı oyun oynanabiliyor. İnternet hızı, frekans, kapsama alanı, baz istasyonu, coğrafi koşullar, şebeke yoğunluğu, cihaz ve internet sitesinin durumuna göre değişiklik gösteriyor. Internete bağlanılan cihazlardaki iletişim hızında büyük artış sağlayacak 5G teknolojisinin ise iş dünyasında 2020’de kullanılmaya başlanması amaçlanırken, teknolojinin çalışan ilk örneği çeşitli etkinliklerde sergilendi.

BATTLEFIELD 5’DEN İLK SIZINTILAR
Battlefield 1‘in büyük başarısının ardından herkes DICE‘ın yeni Battlefield oyununu merak etmeye başlamıştı. Birinci Dünya Savaşı konulu yapım yavaş yavaş içeriklerini tüketirken, Battlefield 5 ilk kez ortaya çıktı.
Ocak ayında EA Games yeni Battlefield oyunun 2018 Sonbahar aylarında çıkacağını açıklamış ve bizleri sevindirmişti. Zaten ana Battlefield oyunlarının genel olarak 2 yıllık döngü ile çıktığını bildiğimizden aşırı bir sürpriz de yaşamamıştık. Bizim asıl merak ettiğimiz konular yeni oyunun ismi ve hangi dönemi işleyeceği olmuştu. Son sızıntılara göre, BF serisi normal zamanına geri dönüyor ve Battlefield 5 ismini alıyor. Reddit üzerinde çıkan bir görselle ilk kez yeni oyun sızdırıldı. Battlefield 1942’den beri ana oyunlarında İkinci Dünya Savaşı’nı işlemeyen seri, şimdi bu kararından dönmüş gibi. Açıkçası yeni Battlefield’ın İkinci Dünya Savaşı üzerinde dönecek olması, BF1’in müthiş başarısından sonra hayli mümkün görünüyor. Uzun yıllar boyu modern savaşlara odaklanan DICE ekibi, mücadele ve BF mekaniklerini geçmiş zamana başarıyla uyarlamayı başarmışlardı.

DUVARLARIN ARKASINI GÖREBİLEN AKILLI EV SENSÖRÜ
Evinizin bir radara ihtiyacı var, hareketi algılayan kameralara değil. Böylece evdeyken, giyilebilir cihazları çıkarmanız da mümkün olabilir. Tel Aviv merkezli Vayyar Görüntüleme’den yeni bir görüntüleme algılayıcı konsepti, radyo tabanlı teknolojinin gerçekleşmekte olan her şeyi – birinin nefes aldığını dahi – bir 3D alanda gerçek zamanlı olarak görüntüleyebildiğini iddia ediyor. Hedeflerden biri, akıllı evlerdeki kameralar. Hareketi algılayan güvenlik kameraları yerine Vayyar’ın 3D görüntüleme sensörü teknolojisi, videoya ihtiyaç duymadan insanların en ufak hareketlerini izleyebiliyor. Birisi uyurken bile nefes alıp vermesini ve kalp atış hızını izleyebilir. İlginç olansa, bunların hepsini insanları tanımlamadan yapması. Bu teknolojinin amacı pratikliği arttırmak ama aynı zamanda gizliliği de korumak. Firmanın sözcüsü MWC 2018’de şöyle diyor: “Temelde radyo frekansı teknolojisini kullanan bir radar geliştirdik – 5G gibi, ve frekansı kontrol edebiliyoruz. Yüksek çözünürlüklü görüntüler için çok yüksek frekans, bir binada daha iyi sızma için düşük frekans kullanabiliriz ve anten sayısını artırırsanız çözünürlük artar”.Bu şekilde, Vayyer’in radyo dalgası 3D görüntüleme çipi neredeyse tüm materyallerin arkasını görecek şekilde ayarlanabiliyor.
Vayyer’in bugüne kadarki en büyük ürünü olan Walabot DIY, Amazon’da bulunuyor ve bu, duvardaki kablo, saplama ve borular gibi engelleri bulan bir akıllı telefon sensörü. Yalnızca Android telefonlar için mevcut. Sıradaki ürün ise, yaşlı bakımı için, banyoda birilerinin düşüp kaldığını anlayabilen bir ürün; burası kimsenin bir video kamera isteyeceği bir yer değil. Bunların yanında bir sürü yeni teknoloji gibi, Vayyer de otomotiv endüstrisini hedefliyor. Sözcü, “Arabadaki insanların pozisyonlarını, duruşlarını ve bir koltukta bir çocuk ya da bir yetişkin olup olmadığını bileceğiz, böylece hava yastığının nasıl açıldığını kontrol edebiliriz” diyor.

SÜRÜCÜSÜZ ARABA İLE PİZZA GÖNDERİSİ
Ford’un, ABD’de 2021’de kendini süren taksi ve gönderi aracı filosu hazırlama planı için üç senesi kaldı. Ama firma şimdi, kendini süren araçlarının Miami yollarını dolaştığını, etrafın haritasını çıkardığını ve pizza gönderilerine yardım ettiğini söyledi. Böylece bir şehir için firma, amacına ulaşmış oluyor. Ama daha çok fazla şehir var. Miami’nin belediye başkanı, Ford’un Miami Sahili’ni otonom test sürüşü için kullanmasına izin verdi. Ford tarafından geçen sene satın alınan bir firma olan Argo, arabalar için yapay zeka teknolojisi geliştiriyor. Eski Google ve Uber mühendisleri ve robot uzmanları tarafından kurulan firmanın yapay zekası, Ford’un arabalarında kullanılıyor. Ama şimdilik, güvenlik için direksiyonun arkasında sürücüler de bulunuyor. Geceleri bu arabalar, Miami’nin hemen dışında olan Ford’un ilk “otonom araç operasyonu terminali”ne giderek burada bakım ve onarım görüyorlar. Ne kadar otonom arabanın ortalarda dolaştığı bilinmiyor, ama firma, sadece Miami’de zamanla binlerce otonom araba bulundurmayı umuyor.
Ford, Argo teknolojisini ve arabalarını Domino’s gibi ticari partnerleri ile de paylaşıyor. Şimdilik Domino’s, kendini süren araba “kılığında” Ford Fusion Hibrit’ler kullanıyor. Sürücüler boyalı camların arkasından, müşterilerin insansız gönderi deneyimine nasıl tepki verdiklerini gözlemliyorlar. Domino’s, zamanla gerçek otonom araçlara geçmeyi planlıyor.

ALMANYA’DA KAMUYA AİT VERİ AĞLARINA SİBER SALDIRI
Alman Haber Ajansı DPA’nın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, APT 28 grubunun geçen yılın başından bu yana başarılı bir şekilde savunma ve dışişleri bakanlıkları sistemine sızdığı, bu sızıntının aralık ayında fark edildiği belirtildi. Haberde, grubun arkasında Rusya’da iktidara yakın isimlerin olduğunun varsayıldığı vurgulandı. Aynı grubun 2015’te de Federal Meclis’e ait veri ağına saldırdığı ifade edildi.

www.atakoygazete.com.tr

Cevap Yaz

İlanları Karşılaştır